Strona główna

Strona główna

Diament

 

Co warto wiedzieć o diamentach?

 

Diament jest minerałem. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "adamas" co oznacza niepokonany, niezniszczalny. Diament jest najczystszą, krystaliczną, alotropową odmianą węgla i najtwardszym minerałem występującym w naturze. Rozróżnia się diamenty jubilerskie i techniczne. Tylko 10-12% wydobywanych diamentów ma wartość jubilerską. Najbardziej cenione są diamenty czyste i bezbarwne. Szacuje się, że na światowy rynek jubilerski wprowadzonych jest około 10 mln ct diamentów surowych rocznie. Najwięcej diamentów wydobywa się w krajach Afrykańskich; Botswana, Angola, RPA, Kongo oraz w Rosji, Brazylii, Australii. Najbardziej znany diament oszlifowany świata to Wielka Gwiazda Afryki (Cullinan I) o masie 530 ct.

 

Brylant to fachowa nazwa diamentu posiadającego szlif brylantowy.

 

Szlif brylantowy stanowi ukoronowanie poszukiwań wielu pokoleń szlifierzy i jest najdoskonalszym sposobem obróbki tych minerałów. W terminologii jubilerskiej mianem brylantu określa się diament formy okrągłej o pełnym szlifie brylantowym, czyli posiadający nie mniej niż 57 faset, będący stożkowym wycinkiem kuli, pozbawionym wierzchu kopułki/sklepienia.

 

Podstawowym wyznacznikiem wyceny diamentu jest tzw. 4C, stanowiące skrót od słów: carat (masa), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif). Każde z nich precyzyjnie opisuje kryteria, wedle których ocenia się i klasyfikuje kamień.

CUT/SZLIF

Rubin

 

Kamień szlachetny o barwie krwi gołębiej. Rzadki minerał z grupy korundu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "ruber" co oznacza czerwony. Są to kamienie najbardziej cenione przez średniowiecznych Rzymian. W tamtych czasach nadawano im owalny kształt jak również piękniejszym okazom własne nazwy. Kamień ten powiązany jest astrologicznie z zodiakiem Lwa, Skorpiona i Raka. Rubiny pochodzą ze skał metamorficznych oraz pegmatytów. Największe wydobycie notuje się w Myanmaru dawnej Birmie. Występują tam rubinonośne marmury i łupki krystaliczne. Tereny o których piszemy eksploatowane były już za czasów epoki brązy. Liczne rubinowe klejnoty koronne miały tam swe źródło. Rubin występuje też w Afganistanie, Pakistanie oraz Chinach, można spotkać go również w złotonośnych osadach rzecznych w Stanach Zjednoczonych.

 

Do najbardziej znanych rubinów należy "Gwiazda Południa" kolor fioletowoczerwony, waga 166 karatów oraz "Edith Hagen de Lond" ważący 100 karatów.

 

Rubin można rozpoznać na podstawie twardości oraz cech optycznych, Pod wpływem podwyższonej temperatury może zmienić barwę.

 

 

Szafir

 

Bardzo twardy minerał. Swoją nazwę wziął od greckiego słowa "sappheiros" czyli niebieski.

Szafir jest od dawna cenionym kamieniem ze względu na swoje piękno i niezwykłe cechy. Kryształ ten był symbolem bogactwa, pokonywania niezgody i bólu. Uważano, że udziela on właścicielowi mocy, uczciwości i nieśmiertelności. Powiązanie astrologiczne ma ze znakiem Wodnika, Strzelca, Koziorożca. Szafir ma pozytywny wpływ na organizm, łagodzi bezsenność, obniża ciśnienie, stosowany jest również na opuchnięcia. Największe wydobycie szafirów jest na Sri Lance, natrafiono tam na kamienie o wadze 300 i 144 karatów. W Mogok również wydobycie tego surowca jest spore, na tym obszarze znaleziono szafir gwieździsty o wadze 12,6 kg. Ważne złoże znajduje się również w Kambodży. Dość zasobna w złoża szafirów jest Rosja, przede wszystkim zlokalizowane są one na Uralu.

 

Szafir jest klejnotem który od starożytności fascynował ludzi. Do najwspanialszych zalicza się "Szafir Świętego Edwarda" umieszczony w samym środku krzyża na brytyjskiej koronie królewskiej.

 

Szafir rozpoznajemy na podstawie m. in. twardości, gęstości bądź cech optycznych. Ogrzewanie go może spowodować zanik barwy.

 

 

Topaz

 

Minerał z grupy krzemianów. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu skąd pochodzą najdawniejsze okazy czyli Wyspy Topasos na Morzu Czerwonym. W handlu używa się różnych określeń topazu, ze względu na miejsce pochodzenia. W obecnych czasach jest to kamień szlachetny ceniony, któremu przypisujemy magiczną moc. Dzięki niemu mężczyźni są mądrzejsi, wyrozumialsi oraz wspaniałomyślni, kobiety natomiast piękniejsze oraz chronione przed bezpłodnością. Topaz pochodzi z m. in. skał magmowych i metamorficznych. Najwięcej topazów pochodzi z Brazylii. Minerał ten występuje również w wielu stanach USA, Kolorado, Kaloforni bądź w Virginii. Możemy rozróżnić topazy niebieskie, bezbarwne, jasnoróżowe, jasnoczerwone, czerwone (rzadko spotykane), złociste. Niezwykły jest kamień żółty o nazwie "Santa Rosa" o wadze 117 kg. Największym oszlifowanym bezbarwnym topazem jest "Księżniczka Brazylijska" ważąca 22 000 karatów.

 

Rozpoznać możemy go ze względu na łupliwość, twardość, cechy optyczne. Topaz należy chronić przed wysokimi temperaturami, oraz przed uderzeniami.

 

 

Szmaragd

 

Szmaragd uważany był za "króla kamieni szlachetnych". Znajduje się w grupie berylu. Jego nazwa pochodzi od greckiego określenia "smaragdos" co oznacza zielony kamień. O szmaragdzie możemy odnaleźć wzmianki już w Biblii. Dzięki barwie tego kamienia szlachetna wyróżniamy kolor zwany zielenią szmaragdową. Stosuje się go do upiększania biżuterii, klejnotów koronnych i przedmiotów sakralnych. Szmaragd w gwiazdach przypisany jest zodiakowi Lwa, przynosi on szczęście ludziom urodzonym w sierpniu. Kamień ten ma pozytywny wpływ na organizm, leczy dolegliwości pęcherzyka żółciowego i wątroby, choroby serca i bezsenności, poprawia pamięć, sprawność umysłu. Najstarsze złoża tego pięknego kruszcu znajdują się w Górnym Egipcie, natomiast najważniejsze miejsce wydobycia szmaragdu są w Kolumbii. Własną nazwę otrzymał zaliczający się na największych szmaragd "Emilia" waży 7025 karatów. W Rosji na Uralu znajdują się europejskie złoża szmaragdu, dokładnie nad rzeką Takowaja. Klejnot ten podobny jest do apatytu, hidenitu lub oliwinu.

 

Rozpoznać go można na podstawie cech optycznych, gęstości i filtru Chelsea.

Szmaragd należy chronić przed silnymi wahaniami temperatur. Jest to kryształ kruchy.

 

 

Granat

 

Granium - łacińska nazwa granatu która oznacza ziarno. W Czechach w XVI w. był to kamień wydobywany na szeroką skalę. Magiczne moce jakie przypisywano granatom miały wzmocnić witalność wpływać na wyobraźnie oraz chronić od nieprzyjaciół.

Granaty noszą różne nazwy, ze względu na barwę. Czerwony to pirop, dalej idąc brunatnoczerwony - andradyt, fioletowoczerwony - almandyn, różowy - rodolit, zielony - grossular, czarnobrunatny, czarny - melanit. Czechy w dalszym ciągu są krajem gdzie wydobywa się granatów najwięcej, innymi ważnymi regionami są Republika Południowej Afryki, granat spotykany jest również w Rosji.

 

Do granatu podobnych jest kilka innych kamieni m. in. rubin i szmaragd, możemy go odróżnić za pomocą sprawdzenia twardości, gęstości i cech optycznych. Drastyczna zmiana temperatury może spowodować odpryski.

 

 

Cytryn

 

Zalicza się do grupy kwarcu, swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej dla siebie barwie. Już w czasach średniowiecznych, aby otrzymać cyryn prażono ametyst. W astrologii jest to kamień przypisywany Bliźniętom. Cytryn występuje w Brazylii, USA, na Madagaskarze, w Europie, Rosji, Czechach, Hiszpanii i Francji. Kamienie te jednak dość rzadko występuje w przyrodzie. Największy Cytryn z Brazylii znajduje się w Waszyngtonie i waży 2258 karata.

 

Podobne do cytryna są: topazy oraz cyrkony - hiacynt.

 

 

Tanzanit

 

Jest odmianą zoisytu. Kamień został odkryty w Tanzanii stąd jego nazwa. Tanzanit został wprowadzony do świata gemmologicznego w 1967 roku. Swoją sławę kamień zawdzięcza biżuterii z nim noszonej przez aktorce Elizabeth Taylor. Astrologicznie przypisany jest do Strzelca. Pozytywnie oddziałuje również na organizm głównie, wzmacnia serce i pomaga leczyć zaburzenia psychiczne. W Tanzanii kruszec wydobywa się w Gerevi Hill oraz w rejonie Moski oraz Arusha. Największym kamieniem, oszlifowanym jest Tanzanit ważący 122,7 karata i posiadający nazwę 18,2 karatowe Kocie Oko.

 

Tanzanit często łączy się w biżuterii z diamentami. Można pomylić go z szafirem.

 

 

Ametyst

 

Ametystom - z greckiego trzeźwy, nie będący pod wpływem alkoholu. Ametyst jest najbardziej cenioną odmianą kwarcu. Kamień ten jest symbolem wstrzemięźliwości, zakochanych. Ma on również pozytywy wpływ na organizm. Leczy bóle pochodzenia nerwowego, bezsenność. Kraj słynący z wydobycia ametystu to Brazylia oraz USA, Kanada, Meksyk i Chiny, ponadto w Boliwii, gdzie znaleziono ametryn, czyli połączenie ametystu z cytrynem. W Polsce ametyst spotykany jest w Karkonoszach. Największym kamieniem, który znajduje się w Waszyngtonie jest ważący 1362 karaty ametyst oraz w Londyńskim muzeum znajduje się unikatowy ametyst ważący 343 karaty.

 

 

Bursztyn

 

Był znany już w epoce paleolitu, natomiast w epoce kamienia był używany jako środek płatności. W starożytnej Grecji był uznany za kamień łagodzący ból oczu czy żołądka. Obecnie wiemy, że pomaga na zapalenie oskrzeli czy dolegliwości żołądka. Bursztyn jest bardzo powszechny gdyż trzeciorzędowy we wszystkich częściach świata. Najbardziej znane złoża znajdują się nad Morzem Bałtyckim. Pojedyncze bursztyny osiągają masę 10 kg. Występują głównie w Niemczech, Polsce, Danii, Rosji oraz np. w Chinach.

Najbardziej rozsławionym dziełem z bursztynu jest "bursztynowa komnata". Została ona wykonana w 1701 - 1709 roku w Prusach. Podczas II wojny światowej przewieziona do Królewca i niestety zaginęła bez wieści.